Zanim zainteresowałam się dietą wegetariańską i wegańską, tak jak wiele osób uważałam, że dostarczenie sobie wszystkich składników odżywczych jest w tym przypadku bardzo trudne (wiadomo: skąd oni biorą białko?). Myślałam, że nauka tego, w jaki sposób dobierać produkty, na jakie grupy pokarmowe zwracać uwagę i o jakich składnikach mineralnych szczególnie pamiętać zajmie sporo czasu. Sama teoria nie zajmuje aż tak dużo czasu – szczególnie gdy na początku jest się w fazie dużego entuzjazmu. Praktyka to już inna sprawa. W moim przypadku nauka (praktyka) tego, co do siebie pasuje, bez konieczności ciągłego używania przepisów, zajęła  mi około rok czasu.

Nie jestem w 100% weganką czy wegetarianką, jednak przez ostatnie dwa lata bardzo zmieniłam sposób odżywiania. Jem zdecydowanie mniej mięsa i nabiału, niż kiedyś. Na moim talerzu nie znajdziesz np.parówki. W naturalny sposób odzwyczaiłam się i wciąż odzwyczajam się od tego co mi nie służy. Bywa, że zastanawiam się, czy na pewno dostarczam sobie wszystkich składników odżywczych. Na szczęście przypadkiem natknęłam się na ciekawy program, gdzie mogę to sprawdzać. Cron-O-Meter stworzono w USA właśnie po to.

cr

To darmowy, prosty i intuicyjny w obsłudze program. Do jego obsługi potrzebne jest utworzenie konta lub zarejestrowanie się poprzez profil na Facebooku. Później należy wprowadzić dane na temat swojej wagi, wzrostu, wieku, aktywności fizycznej i celu, jaki chcemy osiągnąć (przybrać na wadze, zrzucić kilogramy, zachować wagę). Każdego dnia możemy dodawać do listy produkty, które zjedliśmy, a program będzie nam podsumowywał wszystkie wartości odżywcze. Całość będzie dodatkowo uzupełniona czytelnymi wykresami.

Niektóre produkty, które znajdziemy w polskich sklepach, nie są dostępne w bazie programu. Cron-O-Meter doskonale sprawdza się jednak, kiedy staramy się oprzeć naszą dietę o produkty nisko przetworzone – warzywa, owoce, zboża, strączki i orzechy. Możesz ustalić sobie swoje cele żywieniowe, żeby wyraźniej je widzieć. U mnie jest to zakres procentowy spożycia białka, błonnika, żelaza, kwasu foliowego, wit. A i E . Można sobie to modyfikować, np. na spożycie wody czy omega- 3 itp.

Jeśli myślisz, że jesz mięso więc żadne niedobory Ci nie grożą – sprawdź dla pewności swoje menu, np. przez okres tygodnia. A jeśli nie jesz…to też sprawdź 🙂 Wbrew pozorom, dieta wegetarian i wegan bywa znacznie bardziej zróżnicowana i wartościowa, niż wielu mięsożerców, którzy sądzą, że samo zjedzenie mięsa da im wszystko, czego potrzebują.

Korzystając z Cron-O-metra dotarło do mnie, jaką siłę odżywczą mają warzywa. Niby banał , ale kiedy widzę w tabelce, ile procent wzrasta pokrycie zapotrzebowania na różne składniki odżywcze po zjedzeniu jarmużu, kalarepy czy brokuła, a ile po jabłku – wolę warzywo. Z drugiej strony jak widzę, jak marnie wypada wafelek czy batonik – wybieram owoc.

Właśnie ten program bardziej, niż cokolwiek innego uświadomił mi, że w mojej diecie nie bardzo jest miejsce na puste kalorie. Bo albo przez to nie dostarczę sobie wszystkiego, co potrzebne (bo wykorzystam już limit kaloryczności), albo po prostu przekroczę swoje zapotrzebowanie energetyczne. I tak źle i tak nie dobrze.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją dietę pod kątem podaży kalorii, soli mineralnych, witamin i makroskładników – polecam. Przekonasz się, na ile zbilansowany jest twój codzienny jadłospis, a także sprawdzisz właściwości poszczególnych produktów.

Jak to działa? Poniżej podaję przykład z mojego śniadania 🙂

Powiedzmy, że jadłam kaszę jaglaną z jabłkiem, chia, cynamonem, rodzynkami i miodem. Wpisuję to do tabelki („add food” i wybieram opcję). Czasami korzystam ze słownika 🙂 i przy okazji uczę się nowych słów (np. wcześniej nie wiedziałam, jak jest po angielsku kasza jaglana itp.).

Po wpisaniu od razu widzę rozkład składników odżywczych i wartość kaloryczną. Dzięki temu wiem, że już przez samo śniadanie zapewniłam sobie 20% energii, 20% żelaza, 10% białka, 29% błonnika, 46% omega-3 itd. Ułatwia mi to planowanie kolejnych posiłków. Jeśli np. pod koniec dnia widzę, że gdzieś są duże braki, to myślę o jedzeniu bogatym w ten składnik na kolację lub na następny dzień. Poniżej screeny z mojego konta:

12

Wyliczone podstawowe zapotrzebowanie energetyczne oczywiście ulega zmianie, jeśli dużo się ruszasz. W opcji „add excercise” możesz wpisywać przeróżne aktywności (spacer, mycie naczyń czy nawet seks :)).

Pamiętaj tylko, że jest to tylko narzędzie. Ilość wartości odżywczych czy kcal różni się nieco w zależności od przechowywania czy sposobu uprawy warzyw, również normy dla składników odżywczych w USA mogą być nieznacznie inne niż w Polsce. Poza tym pamiętaj, że jedzenie nie sprowadza się tylko do tabelki z zawartością witamin i składników odżywczych itp. Znaczenie dla zdrowia ma także to w jaki sposób jesz, czy w pośpiechu i stresie, czy w sposób uważny i pełen przyjemności.

Reklamy